Powrót do Jedwabnego

Pakiet Powrót do Jedwabnego. Końcowe Odliczanie ze strony www.taniaksiazka.pl Wojciecha Sumlińskiego i Tomasza Budzyńskiego to bardzo kontrowersyjny głos w sprawie pogromu w Jedwabnem, który ma na celu odkryć zafałszowaną przez lata historię. Autorzy przedstawiają dowody na to, że w tej sprawie wiele kwestii jest od lat celowo pomijanych i aranżowanych, co nie tylko zakłamuje rzeczywistą historię, ale również może doprowadzić do wyjątkowo niebezpiecznych konsekwencji.

Co wydarzyło się 10 lipca 1941 roku?

Jedwabne to niewielka miejscowość w województwie podlaskim, gdzie przed drugą wojną światową mieszkało sporo Żydów. Byli oni jedynymi mieszkańcami okolic, którzy cieszyli się z wkroczenia Sowietów na te tereny w 1939 roku, ponieważ komuniści obiecywali im równość społeczną. Dochodziło więc do zgrzytów między nimi a Polakami, którzy nie mieli powodów, by cieszyć się z okupacji. Nadal jednak rodzinom polskim i żydowskim udawało się żyć obok siebie i tworzyć razem w miarę zgodne społeczeństwo. To jednak miało się zmienić, kiedy w czerwcu 1941 roku Niemcy zaatakowali Związek Radziecki. Polityka nazistowska zakładała całkowitą likwidację rasy żydowskiej, dlatego też Niemcy mieli zainspirować mieszkańców Jedwabnego, aby zajęli się Żydami z tej okolicy. Według dotychczasowych ustaleń z inspiracji Niemców kilkudziesięciu Polaków zagoniło ponad trzystu Żydów do stodoły, a następnie ją podpaliło. Tragedia ta zszokowała opinię publiczną i do dziś budzi ogromne emocje. Jednak czy wszystkie znane nam fakty rzeczywiście nimi są? Autorzy książki przedstawiają dowody na to, że Polacy stali się ofiarami wielkiej manipulacji, której celem jest wyłudzenie kolosalnych odszkodowań. Ta książka rzuca zupełnie nowe światło na najgłośniejszy pogrom w Polsce podczas wojny.

Kim są autorzy?

Tomasz Budzyńsk jest majorem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który doskonale orientuje się w meandrach polityki wewnętrznej i zagranicznej. Z kolei Wojciech Sumliński to popularny pisarz i dziennikarz śledczy, podejmujący często wyjątkowo kontrowersyjne i trudne tematy.