Pakiet Powrót do Jedwabnego. Końcowe Odliczanie

Pakiet Powrót do Jedwabnego. Końcowe Odliczanie” Wojciecha Sumlińskiego i Tomasza Budzyńskiego (https://www.taniaksiazka.pl/pakiet-powrot-do-jedwabnego-koncowe-odliczanie-tomasz-budzynski-p-1554305.html) to kontrowersyjny głos w sprawie, która rozpala emocje wielu ludzi od dekad. Jeden z najsłynniejszych pogromów Żydów na terenie Polski jest dziś kością niezgody między zwolennikami teorii, że bestialskiego mordu dokonali Polacy a tymi, którzy uznają Niemców za winnych. Najnowsza książka tego duetu udziela odpowiedzi na wiele pytań w tej kwestii i pozwala spojrzeć na tę sprawę z zupełnie innej perspektywy.

Jedwabne 1941

Jedwabne to niewielka wieś w województwie podlaskim, która dziś kojarzy się przede wszystkim ze zbrodnią, do której doszło tam podczas drugiej wojny światowej. 10 lipca 1941 roku kilkuset mieszkańców wsi żydowskiego pochodzenia zostało siłą uwięzionych w stodole i podpalonych żywcem. Najbardziej szokujące w tym wszystkim było to, że przez lata oskarżano ich polskich sąsiadów, którzy mieli wyczuć możliwość wzbogacenia się uch kosztem i przejęcia pożydowskich majątków. Śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej potwierdzało tę tezę, zaznaczając, że Polacy zostali do mordu nakłonieni przez Niemców, którzy pojawili się na tych terenach po zaatakowaniu Związku Radzieckiego. Dziennikarskie śledztwo autorów Wojciecha Sumlińskiego i Tomasza Budzyńskiego dowodzi jednak, że Polacy stali się ofiarami ogromnej manipulacji. Ceną zakłamywania historii są gigantyczne odszkodowania, jakich domagają się Izraelczycy, ale czy to jedyne zagrożenie? Autorzy wyjaśniają wiele kwestii związanych z pogromem w Jedwabnem i przedstawiają wizję konsekwencji, jakie spadną na Polaków, jeśli w porę nie zareagujemy.

Wojciech Sumliński i Tomasz Budzyński


Tomasz Budzyński jest majorem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który doskonale porusza się w gąszczu spraw politycznych dotyczących Polski. Drugi z autorów książki, Wojciech Sumliński, to znany psycholog, pisarz i dziennikarz śledczy. W swojej karierze niejednokrotnie udowodnił, że nie stroni od tematów trudnych i kontrowersyjnych.